זוגיות ארוכה זה אפשרי?


זוגיות ארוכה זה אפשרי?
מסקרים שנערכו לאחרונה עולה שהשנים שוחקות בהדרגה את הזוגיות, ומתבטאות בכמות הולכת ופוחתת של הפגנת חיבה, שיתוף פתוח וכנה בקשיים, תחושת אינטימיות וקיום יחסי אישות. זאת, לעומת עלייה בכמות הגירושין ומקרים של בגידות. התוצאות בוודאי אינן מפתיעות אתכם אם הנכם מצויים בקשר זוגי ממושך, וסביר להניח שתוכלו להוסיף על הרשימה עוד צרות משלכם. מטבע הדברים עולות השאלות - מה קרה לנסיך שבו התאהבת ולנסיכה בה חשקת? להיכן נעלמו הימים הנפלאים? האם ניתן לצאת מהתקיעות ולהחיות את הזוגיות?
 
לדעתה של אורלי שלומי חליוה, מומחית לטיפול זוגי ומשפחתי, התשובות טמונות בניגוד שבין אוטופיה למציאות

 

נדמה שזוגיות מתחילה בתרועה רמה, ומממשיכה בקול ענות חלושה
 
ראשית יש להבין שזוג בתחילת דרכו עדיין אינו "זוגי". בתקופה הראשונית של ההתאהבות משחקים תפקיד מרכזי תהליכים פסיכולוגיים וגופניים, שלכאורה מגשימים את הפנטזיות לגבי בן הזוג המושלם, ומעוורים אותנו מלראות לעומק את מכלול אישיותו. הקשר מבוסס על התרגשות, משיכה ותשוקה - שהם הדרך הקצרה לתחושת האוטופיה של ההתחלה.
 
ומה קורה בהמשך?
החיים. כלומר, המציאות שמורכבת מכל מה שמביאים בני הזוג עימם - שאיפות, תקוות, פנטזיות, צורך באינטימיות ובחופש, ותפיסות עולם שנבטו במקומות שונים. הקסם המשכר שמשל בתחילת היחסים דועך בהדרגה ושב לרמה הנורמלית, ואליו מצטרפת שגרת העבודה, המשפחה, רפואה ובריאות, ומטלות היומיום.
 
והזוגיות?
כדי להיות בתוך זוגיות צריך לעבור דרך ארוכה בה שזורים תהליכים התפתחותיים של היחיד, הזוג והמשפחה, שלא לדבר על משפחת המוצא. לאורך כל הדרך שזורים בתהליך בניית הזוגיות צמד ניגודים דיכוטומיים: מציאות - אוטופיה. הקוטביות ביניהם יוצרת את הקושי ואת התקיעות, ואילו האיזון והשילוב ביניהם יוצר את הצמיחה והלבלוב. את בני הזוג עצמם אני משווה לא פעם לשני קיפודים שחיו בקוטב הצפוני, קפאו מקור והחליטו להתקרב. ואולם, ככל ששני הקיפודים התקרבו כך דקרו זה את זו ונאלצו להתרחק, ומאידך ככל שהתרחקו כך קפאו. במשך השנים עליהם להכיר אחד את השני וללמוד כיצד לחיות חיים משותפים בכל המישורים. למעשה, עד עצם היום הזה הם מחפשים את האיזון המתמיד שבין קרבה למרחק, מצב שמצד אחד יחמם אותם ומצד שני לא ידקור. זהו תהליך ממושך הדורש זמן, סבלנות וכבוד הדדי.